Politika par ilgtspējas risku integrāciju un to ietekmi uz ieguldījumu lēmumiem un ieguldījumu konsultācijām saskaņā ar EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) 2019/2088 3.,4.,5. un 6. pantiem.
SATURA RĀDĪTĀJS
1. MĒRĶIS UN STRUKTŪRA
2. DEFINĪCIJAS
3. PRINCIPI ILGTSPĒJAS RISKU INTEGRĀCIJAI LĒMUMU PIEŅEMŠANAS PROCESOS, IEGULDĪJUMU UN APDROŠINĀŠANAS KONSULTĀCIJĀS
4. PRINCIPI NEGATĪVAS IETEKMES UZ ILGTSPĒJU IZVĒRTĒŠANAI LĒMUMU PIEŅEMŠANAS PROCESOS, IEGULDĪJUMU UN APDROŠINĀŠANAS KONSULTĀCIJĀS
5. ATALGOJUMA POLITIKA SAISTĪBĀ AR ILGTSPĒJĪBAS RISKU IETVERŠANU
1. MĒRĶIS UN STRUKTŪRA
Šīs politikas mērķis ir aprakstīt vispārīgos principus, saskaņā ar kuriem SIA “Colemont FKB Latvia” (turpmāk – FKB) izvērtē ilgtspējas riskus un negatīvu ietekmi uz ilgtspēju, sniedzot apdrošināšanas izplatīšanas pakalpojumus par apdrošinātāju produktiem dzīvības apdrošināšanā, uzkrāšanā, ieguldījumos un apdrošināšanas konsultācijas.
2. DEFINĪCIJAS
Ilgtspējas faktors:
Faktors tiek definēts kā stāvokļa maiņa (tūlītēja vai pastāvīga) vides, sociālās vai pārvaldības jomā, kam ir ekonomiska ietekme uz finanšu aktīvu vērtību. Faktoru piemēri ir sausums, plūdi, bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, neveselīgs dzīves veids, uzturs, nekonkurētspējigs, personāls utt.
Negatīva ietekme uz ilgtspēju:
negatīva ietekme uz ilgtspēju ir tajos gadījumos, kad aktīva emitentam ir negatīva ietekme uz Ilgtspējas faktoriem.
Ilgtspējas risks:
Ilgtspējas risks ir jebkādas negatīvas finansiālas ietekmes risks uz finanšu aktīva vērtību. Šo negatīvo ietekmi var izraisīt aktīvu emitenta Negatīvā ietekme uz ilgtspēju vai citi Ilgtspējas faktori (piemēram, sausums, plūdi, bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, neveselīgs uzturs, nekonkurētspējigs personāls utt.).
Pārvešanas (transmisijas) kanāli:
secīgi saistīti notikumi – saimnieciskā darbība vai citas aktivitātes -, kuru rezultātā Ilgtspējas riski (tostarp satricinājumi) var materializēties. Tas var negatīvi ietekmēt finanšu aktīva vērtību.
Ieguldījumu lēmumu pieņemšana:
Portfeļa pārvaldība attiecībā uz individuāli pārvaldītiem ieguldījumu portfeļiem un ieguldījumu fondu pārvaldīšana.
ESG (Environment, Social and Governance) faktori:
ESG ir visi vides, sociālie un korporatīvās pārvaldības faktori.
3. PRINCIPI ILGTSPĒJAS RISKU INTEGRĒŠANAI LĒMUMU PIEŅEMŠANAS PROCESOS, IEGULDĪJUMU UN APDROŠINĀŠANAS KONSULTĀCIJĀS
3.1 Ilgtspējības risku izvērtēšanas Ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā FKB piedāvāt ļoti piesardzīgu ieguldījumu stratēģiju. Izvēlej tiek piedāvāti Latvijā pārstāvēto apdrošinātāju izstrādātie individuāli pārvaldītie ieguldījumu portfeļ. Ilgtspējas risku integrēšana Ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesā attiecībā uz individuāli pārvaldītiem ieguldījumu portfeļiem FKB norāda uz nozīmi portfelī iekļauto aktīvu vai fondu veida:
3.1.1 Vietējo apdrošinātāju portfeļos iekļautie tiešā ieguldījuma aktīvi Portfeļos iekļautie tiešā ieguldījuma aktīvi tiek analizēti, novērtējot aktīvu Ilgtspējas riskus un to Pārvešanas kanālus, kas varētu novest pie risku iestāšanās. Novērtējums ietver to industriju darbības būtisko faktoru analīzi, kurā darbojas finanšu instrumenta emitents, lai noteiktu ietekmes nozīmīgumu uz Ilgtspējas faktoriem. Ilgtspējas risku integrācija ietver, bet neaprobežojas ar, izslēgšanas kritēriju riska ierobežojumu un korporatīvās iesaistes ieviešanu. Analīze ir balstīta gan uz uzņēmuma iekšējām iespējām, gan uz ārējiem datu un analīzes nodrošinātājiem.
3.1.2 Ārvalstu pārstāvniecību pārvaldītie fondi. Ilgtspējas risku ietekme uz šādiem fondiem un to Pārvešanas kanāliem, kas varētu radīt šādus riskus, tiek analizēta un pārvaldīta, izmantojot stratēģiju, kas iekļauj integrāciju, iesaisti un izslēgšanu.
3.1.3 Visu piedāvāto fondu pārvaldītāji, kas ir pievienojušies ANO Atbildīgas ieguldīšanas principiem (angliski – UN Principles for Responsible Investment). Tas nozīmē, ka fondu pārvaldes sabiedrības ir apņēmušās ievērot sešus atbildīgas ieguldīšanas principus. Principi cita starpā ietver to, ka fondu pārvaldes sabiedrībām ir jāintegrē savos ieguldījumu procesos un lēmumos vides, sociālie un korporatīvās pārvaldības jautājumi. Pieejamie fondi tiek vērtēti un izvēlēti, balstoties uz apdrošinātāju iesniegto ilgtspējas novērtējumu. Analīzes apmērs attiecībā uz katru no fondiem tiek noteikts, ņemot vērā uz risku balstītu pieeju, kas nozīmē to, ka stratēģijas būtiskums tiek ņemts vērā, novērtējot apjomu, portfeļa sastāvu un risku līmeni. Kvalitatīva fondu analīze, visaugstākā līmeņa vides, sociālo un pārvaldības faktoru analīze ņem vērā katra trešās puses pārvaldītā ieguldījumu fonda ilgtspējības risku integrāciju, izmantojot metodoloģiju, kas ietver šādus izvērtējuma aspektus:
• Organizācija un resursi - pārvaldes sabiedrības ilgtspējas stratēģija;
• Vides, sociālo un pārvaldības faktoru integrācija - integrācijas procesu sarežģītība;
• Īpašumtiesību pārvaldība - balsošana un iesaiste.
3.2 Ieguldījumu, uzkrājumu un apdrošināšanas konsultācijas FKB veic, ņemot vērā Ilgtspējas riskus tāpat kā Ieguldījumu lēmumu pieņemšanas gadījumā. FKB piedāvā arī produktus, par kuriem FKB nesniedz ieteikumus un rekomendācijas kā arī brīdina par klientu atbildību šādu produktu aktīvos.
4. PRINCIPI NEGATĪVAS IETEKMES UZ ILGTSPĒJU IZVĒRTĒŠANAI LĒMUMU PIEŅEMŠANAS PROCESOS, IEGULDĪJUMU UN APDROŠINĀŠANAS KONSULTĀCIJĀS
4.1 Tiešā ieguldījuma aktīvi un fondi Ieguldījumu lēmumu pieņemšanā.
4.1.1 Politika Negatīvas ietekmes uz ilgtspēju noteikšanai FKB ir izveidojusi ilgtspējības politikas ietvaru ar mērķi pirms katra līguma slēgšanas noskaidrot apdrošināšanas un ieguldījumu lēmumu pieņemšanas kārtību ko piedāvā apdrošināšanas komersanti. Tematiskās politikas atbalsta galveno negatīvo ietekmju uz ilgtspēju noteikšanu:
1. Biznesa ilgtspējas politika Šī politika nosaka vispārējo apdrošināšanas komersanta ilgtspējības ietvaru un vispārējo nostāju. Tas arī nosaka, kā ar ilgtspējību saistīti lēmumi tiek īstenoti darbinieku un vadības ikdienas pienākumos.
2. Tematiskās politikas Šīs politikas nosaka nostāju par konkrētām ilgtspējas tēmām, kā arī principus tematiskās negatīvās ietekmes identificēšanai un ierobežojumu noteikšanai attiecībā uz noteiktu korporatīvo uzvedību. FKB noskaidro sekojošas tematiskās politikas:
· Vides politika
· Cilvēktiesību politika
4.1.2 Negatīvās ietekmes uz ilgtspēju novēršana FKB pievērš uzmanību uz ilgtspēju saistītu risku ierobežojumiem, nosakot kārtību, kā uzņēmumam jārīkojas iespējamās Negatīvās ilgtspējas ietekmes gadījumā.
Ierobežojumi ir precizēti sekojošās jomās:
4.1.2.1 Pretrunīgi vērtēti ieroči - FKB nerekomendē finansēšanu un ieguldījumus uzņēmumos, kas ražo vai izstrādā pretrunīgi vērtētus ieročus vai tirgo šādus ieročus.
4.1.2.2 Fosilais kurināmais - FKB nerekomandē finansēšanu un ieguldījumus uzņēmumos, kas nodarbojas ar šāda veida fosilā kurināmā ieguvi, pārstrādi un enerģijas ražošanu:
· kurināmās ogles
· ogles un gāze (tradicionālās, netradicionālas, videi jutīgas teritorijas)
· kurināmā kūdra
4.1.2.3 Azartspēles - FKB nerekomendē finansēšanu un ieguldījumus uzņēmumos, kuru galvenais ienākumu avots ir azartspēlēm paredzētie produkti un pakalpojumi.
4.1.2.4 Tabakas ražošana - FKB nerekomendē finansēšanu un ieguldījumus uzņēmumos, kas nodarbojas ar cigarešu un e-cigarešu ražošanu un izplatīšanu.
4.1.3 Iesaistīšanās politikas
FKB nav saistības ar bankām un investīciju uzņēmumiem un investīciju brokeriem, tāpēc FKB nav pieņēmusi iesaistīšanās politikas.
4.1.4 Atbildīgas uzņēmējdarbības kodeksu un starptautiski atzītu standartu ievērošana attiecībā uz uzticamības pārbaudi un ziņošanu
FKB atzīst, ka ir svarīgi ievērot un atbalstīt starptautiski atzītos standartus, kas ļauj uzņēmumiem darboties atbildīgāk. FKB biznesa ilgtspējas politika balstās uz starptautiskos līgumos un starptautiskās normās noteikto un kuras FKB ievēro.
4.2 Visu tirgus dalībnieku piedāvāto pārvaldītie fondi
4.2.1 Darbību apraksts galveno Negatīvo ietekmju uz ilgtspēju novēršanai.
Uz trešo pušu fondiem, ko apdrošinātāji piedāvā portfeļu ietvaros, attiecas šāds ilgtspējas prasību kopums, kas saistīts ar to integrāciju Negatīvās ietekmes uz ilgtspēju novēršanai:
· Fonda pārvaldes sabiedrība ir parakstījusi ANO Atbildīgas ieguldīšanas principus (angliski – UN Principles for Responsible Investment). Tas nozīmē, ka fondu pārvaldes sabiedrības ir apņēmušās ievērot sešus atbildīgu ieguldījumu principus. Principi cita starpā ietver to, ka fondu pārvaldes sabiedrībām ir jāintegrē savos ieguldījumu procesos un lēmumos vides, sociālie un korporatīvās pārvaldības jautājumi.
· Pretrunīgi vērtēto ieroču izslēgšana, kā noteikts atzītās starptautiskās konvencijās.
Attiecībā uz apdrošinātāju piedāvātajiem trešo pušu indeksu fondiem, fondu pārvaldes sabiedrībai jāatbilst tikai pirmajam kritērijam (ANO Atbildīgu ieguldījumu principiem).
4.2.2 Iesaistīšanas politikas
ja ir interese par apdrošinātāju trešo pušu fondiem, tad FKB pieprasa no apdrošinātāja papildus izvērtētas pārvaldes sabiedrības, uz kurām attiecas kvalitatīvā analīze, pēc viņu iesaistīšanās politikas un prakses saistībā ar zemāk norādītajām jomām. Analīzes apmērs attiecībā uz katru no fondiem tiek noteikts, ņemot vērā uz risku balstītu pieeju, kas nozīmē to, ka stratēģijas būtiskums tiek ņemts vērā, novērtējot apjomu, portfeļa sastāvu un risku līmeni.
· Iesaistīšanās politika un aktivitātes;
· Balsošanas struktūra un politika;
· Ziņošana.
4.2.3 Atbildīgas uzņēmējdarbības kodeksu un starptautiski atzītu standartu ievērošana attiecībā uz uzticamības pārbaudi un ziņošanu Trešo pušu fondiem kā minimums jāievēro ANO atbildīgas ieguldīšanas principi.
4.3 Ieguldījumu un apdrošināšanas konsultācijas FKB sniedz ieguldījumu konsultācijas un apdrošināšanas konsultācijas par apdrošinātāju pārvaldītajiem fondiem vai trešo pušu pārvaldītajiem fondiem, ņemot vērā Negatīvo ietekmi uz ilgtspēju tāpat kā Ieguldījumu lēmumu pieņemšanas gadījumā.
5. ATALGOJUMA POLITIKA SAISTĪBĀ AR ILGTSPĒJĪBAS RISKU IETVERŠANU
FKB Atalgojuma politikā Ilgtspējas riski nav iekļauti atalgojuma principos, jo to nosaka Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas izplatīšanas likuma 33. panta ceturtajā daļa, kas nosaka aizliegumu atalgojuma sistēmu piesaistīt pārdošanas mērķiem vai citiem aspektiem, kas varētu stimulēt Brokera darbiniekus ieteikt klientam konkrētu apdrošināšanas produktu, ja Brokeris var piedāvāt atšķirīgu apdrošināšanas produktu, kas labāk atbilst klienta interesēm.
SIA Colemont FKB Latvia
Tālr.: +371 27000390
e-pasts: polise@colemont.lv
Reģ nr.: 40003484130
Āraišu iela 34, Rīga, LV-1039
Banka: AS Swedbank
Bankas kods: HABALV22
Darījumu konts: LV90HABA0001408055066
Saimnieciskais konts: LV92HABA0551005786836